Opakowania handlowe

AmpliTest Dermatophytes

(Real Time PCR)

BAC34-100

Grzybice właściwe wywoływane są przez dermatofity, które należą do grzybów niedoskonałych (Fungi imperfecti). Dermatofity obejmują około 40 gatunków należących do 3 rodzajów: Trichophyton, Microsporum i Epidermophyton. Dermatofity zbudowane są z części mycelialnej (grzybnia), wrastającej w podłoże i służącej do pobierania substancji odżywczych, oraz zarodników (konidia). Grzyby występują w jednym z trzech stadiów rozwojowych: stadium saprofitycznym bezpłciowym (w glebie), stadium saprofitycznym płciowym (w glebie), stadium pasożytniczym zawsze bezpłciowym (w gospodarzu). Tworzą one strzępki lub fragmenty grzybni na skórze i jej wytworach oraz strzępki i artrospory na zewnątrz lub wewnątrz włosów. Formą zakaźną grzyba są zarodniki – artrospory i strzępki. Artrospory są odporne na niekorzystne warunki środowiskowe i mogą przetrwać nawet dwa lata w środowisku. Głównym źródłem grzybic są zakażenia pośrednie poprzez zakażony naskórek lub włosy. Dermatofity produkują keratynazy i inne proteolityczne enzymy, które umożliwiają im hydrolizę keratyny, głównego białka będącego składnikiem włosów, paznokci i skóry, jak również innych komponentów skóry, dzięki czemu wykorzystują keratynę jako źródło węgla i energii, a zatem kolonizują tylko martwe elementy skóry. Żywe tkanki nie są infekowane, lecz grzyby mogą prowokować komórkową odpowiedź immunologiczną, która może doprowadzić do zniszczenia żywych tkanek.

Microsporum spp.: Rodzaj dermatofita atakujący głównie włosy i skórę, powodując grzybicę drobnozarodnikową. Charakterystycznym jej symptomem są pojedyncze lub mnogie okrągłe albo owalne ogniska mające różną wielkość z równo ułamanymi włosami 2-3 mm od powierzchni skóry, które pokryte są szarym, drobno łuszczącym się naskórkiem. Skóra w ogniskach zakażenia zwykle nie wykazuje objawów zapalenia.

Trichophyton spp.: Dermatofity z rodzaju Trichophyton wywołują grzybice zarówno u zwierząt, jak i ludzi. Dermatofity te są jedną z głównych przyczyn infekcji włosów, skóry i paznokci u ludzi. Najczęstszymi postaciami klinicznymi zakażeń odzwierzęcych jest grzybica strzygąca głęboka owłosionej skóry głowy i brody oraz grzybica skóry gładkiej.

Nannizzia spp.: Gatunki grzybów z rodzaju Nannizzia są geo lub zoofilami, które czasami zakażają ludzi.

Zestaw AmpliTest Dermatophytes (Real Time PCR) umożliwia wykrycie sekwencji DNA specyficznej dla dermatofitów z rodzaju Trichophyton, Nannizzia oraz Microsporum w preparatach DNA uzyskanych z materiału pochodzenia ludzkiego lub zwierzęcego. Reakcja Real Time PCR jest typu duplex. Detekcja DNA dermatofitów odbywa się w kanale FAM. Drugi kanał (HEX) służy do detekcji kontroli wewnętrznej. Dołączone do zestawu kontrole w postaci cząsteczek DNA uzyskanych metodami inżynierii genetycznej umożliwiają kontrolę poprawnego przebiegu reakcji Real Time PCR.

Scroll to Top