Opakowania handlowe

AmpliSNiP DQ2/DQ8 (qPCR)

SNP001-50

Celiakia (choroba trzewna) to choroba wynikająca z autoagresji układu odpornościowego. Charakteryzuje ją nietolerancja na gluten, czyli frakcję białek zawartych w zbożach: pszenicy, jęczmieniu i życie. Spożywanie glutenu przez osoby chore prowadzi do podrażnienia błony śluzowej i zaniku kosmków jelitowych. W efekcie gorzej wchłaniane są substancje odżywcze ze spożywanych produktów.
Na celiakię choruje około 1 proc. populacji, ale większość nie zdaje sobie z tego sprawy. Cierpią na tzw. niemą postać celiakii, trudną do zdiagnozowania ze względu na mało charakterystyczne objawy (zmęczenie, bóle głowy i mięśni, afty, niedokrwistość). Klasyczna postać choroby dotyczy głownie dzieci. Jej objawy to bóle i wzdęcia brzucha, biegunki, utrata masy ciała czy niski wzrost.
Celiakia to choroba uwarunkowania genetycznie. Za jej rozwój odpowiadają allele układu zdolności tkankowej (HLA), kodujące antygeny HLA-DQ2 lub HLA-DQ8. Jeśli u pacjenta nie są one obecne, wówczas można celiakię praktycznie wykluczyć. Natomiast wynik pozytywny świadczy o predyspozycji do jej wystąpienia.

Zestaw AmpliSNiP DQ2/DQ8 (qPCR) zawiera cztery mieszaniny reakcyjne RM pozwalające wykryć dwa allele genu DQA1: DQA1*03 i DQA1*05 oraz dwa allele genu DQB1: DQB1*02 i DQB1*0302. Reakcja qPCR jest typu duplex. Wykrywanie obecności poszczególnych alleli odbywa na kanale FAM. Drugi kanał (HEX) służy do detekcji ludzkiego DNA. Do zestawu dołączone są kontrole pozytywne zawierające wszystkie cztery wykrywane allele, które umożliwiają kontrolę poprawnego przebiegu reakcji qPCR.

Scroll to Top