Opakowania handlowe

AmpliTest Schistosoma haematobium

(Real Time PCR)

PAR11-100

Przywra krwi (Schistosoma haematobium) – gatunek płazińca z gromady przywr digenetycznych, którego żywicielem ostatecznym jest zazwyczaj człowiek. W organizmie człowieka pasożyt dożywa od 5 do 18 lat, natomiast choroba, którą wywołuje zwana jest schistosomatozą lub inaczej bilharcjozą. Dorosła postać płazińca żyje w naczyniach krwionośnych, gdzie żywi się krwią. Samiec przywry Schistosoma ma barwę białą lub szarą. Jego ciało, długości 7-10 mm i szerokości 1 mm, pokrywają guzki i wyposażony jest w rynienkę płciową, w której przebywa samica – nieco ciemniejsza i niewiele mniejsza.
Zarażenie człowieka następuje przez czynne wniknięcie cerkarii przez skórę podczas kąpieli w zanieczyszczonej wodzie (zbiorniki wody słodkiej). Cerkarie drogą naczyń krwionośnych dostają się przez serce, następnie płuca (w ciągu 48 godzin) do układu żyły wrotnej, gdzie osiągają dojrzałość płciową. Długość życia osobników dorosłych wynosi 2-18 lat. Objawy skórne występują zazwyczaj dwuetapowo. W pierwszym (okres inwazji) pojawia się świąd i wysypka grudkowa utrzymująca się przez kilka dni w miejscu przenikania cerkarii przez skórę. W drugim (okres ostrej toksemii) występuje pokrzywka oraz obrzęk twarzy (podczas dojrzewania pasożyta w układzie żyły wrotnej). Postaci dorosłe migrują parami w układzie krwionośnym, samica składa jaja w naczyniach włosowatych pęcherza moczowego, skąd wydostają się na zewnątrz.

 

Zestaw AmpliTest Schistosoma haematobium (Real Time PCR) umożliwia wykrycie sekwencji DNA specyficznej dla przywry Schistosoma haematobium w próbkach DNA wyizolowanych z próbek pobranych zakażonego osobnika (człowieka lub zwierzęcia). Reakcja Real Time PCR jest typu duplex. Detekcja DNA przywry odbywa się w kanale FAM. Drugi kanał (HEX) służy do detekcji kontroli wewnętrznej. Dołączone do zestawu kontrole w postaci cząsteczek DNA uzyskanych metodami inżynierii genetycznej umożliwiają kontrolę poprawnego przebiegu reakcji Real Time PCR.

Scroll to Top